ne//řád online

Profesoři a neřád

Publikováno 19. května 2021 11:26. Upraveno 26. května 2021 21:21. Autor:

Slov ŘÁD i NEŘÁD nemám rád zejména z logopedických důvodů.

Pro mne je ideálním stavem mírně řízená anarchie nebo princip tzv. aktivního nezasahování. Vyhovuje mi absence ustavičného dohledu a paternalismu, oproti tomu preferuji ochotu kdykoliv aktivně pomoci a zasáhnout, když je to zapotřebí nebo když jsem o to požádán.

Hranice mezi těmito póly je bohužel velice tenká a nejsem si ani jist, že se mi vždy daří je včas a dostatečně rozeznat.


Miroslav Pešek


Stojí pán na pavlači a kouká na nějakého cca 12ti letého zlobivého kluka, který pořád vymýšlí blbosti a štve to místní a říká: " To je ale neřád" - vlastně mi to přijde zastaralé, proto takový obraz cca z poloviny minulého století.

Eva Loulová


Pro mě to znamená svobodu, ale také divokost, nespoutanost…

Olga Hrubá


V první řadě mě napadne určitě nějaký darebák a lump. Člověk, který druhým škodí a provádí samé nepravosti. Slovo chápu ale také jako stav, který postrádá pravidla. Stav, ve kterém události plynou nahodile a chaoticky, stav, ve kterém jedinci tápou a nemají žádné pevné body.

Adéla Brožová


Neřád...úplně první věc, co mě napadne je samozřejmě oslovení pro chlapce ve věku dejme tomu 8 - 12 let, který provedl nějakou lumpárnu a stará sousedka na něj z okna křičí, že je neřád. Zatímco on se smíchem a radostí zdrhá s nakradenými hruškami v kapsách. Napadá mě to to, asi proto, že na nás sousedka opravdu takhle křičela, když jsem byl malý a ještě to doplňovala slovy, že na nás zavolá esenbáky. (pozn. SNB v tu dobu samozřejmě už několik let neexistovala :-))


Druhá věc, co mě napadne při slově neřád je něco mezi řádem a chaosem. Ne, nemůže to být úplně chaos, ale opravdu něco mezi. Něco, co není řádem, ale zároveň to přeci jen nějak smysluplně a systematicky funguje.

Jan Pulec


Nahoru ↩