ne//řád online

Ne/řádná předsevzetí

Publikováno 31. března 2021 11:00. Upraveno 31. března 2021 11:02. Autor: Hubert Tichý

Sebedisciplínu a nastavení si vlastního řádu mnozí považují za důležitou vlastnost a pro obě jsou dost možná nejlepším testem novoroční předsevzetí, proč ale u tolika lidí nakonec nezafungují?

Nejvíce problémů tu způsobuje nikoliv nedostatečná disciplína, nýbrž málo motivace, bez které i ty nejpevnější vůle dříve nebo později selžou. Mnohdy postrádáme vlastní chuť a důvod něco měnit, protože impuls nepochází od nás samých, ale od naší rodiny a přátel, někdy i od úplných cizinců, co na internetu tvrdí, že jenom jejich způsob života, jejich dieta nebo jejich sportovní program vás udělá doopravdy šťastným. Pokud kvůli našemu předsevzetí procházíme radikální a možná i nepříjemnou změnou, ale nepodstupujeme ji pro nás, nýbrž pro někoho jiného, je dost možné, že jakmile nás ona osoba něčím naštve či zklame, přestaneme mít důvod se jakkoliv snažit. Proto potřebujeme my sami chtít a být schopni něco našemu cíli obětovat. Škodit může i špatně vybrané / formulované předsevzetí. Dejme tomu, že chci zlepšit svou fyzičku, takže počkám na nejbližší nový rok a řeknu si: “Budu víc běhat.”. Můj kamarád, který plánuje také běhat si dá jasný cíl: ”Do měsíce trénování uběhnu maraton pod tři a půl hodiny.”. Můj bratr mi poví, že každý týden půjde na dva středně dlouhé výběhy. Kdo z nás má největší šanci na splnění svého předsevzetí? Ani jeden z extrémů nevede k ničemu dobrému, pokud si nastavíme laťku moc nízko, předsevzetí takřka postrádá smysl, a moc vysoká očekávání zase vedou k sebezklamání, ztrátě motivací a nevyhnutelnému selhání. Potřebujeme si vytvořit cíle dost jasně dané a náročné, že nás “donutí” něco pro ně dělat, ale zároveň dost volné a lehké, abychom viděli světlo na konci tunelu. Můj bratr má také další velkou výhodu, jelikož jeho předsevzetí zahrnuje jistý řád, pravidla. Zatímco my dva se snažíme docílit nějakého výkonu, nebo jsme si žádný konkrétní terč nevymysleli, on ví, že si dvakrát týdně půjde zaběhat a to je celý jeho záměr. Nebude se tedy zdráhat ani obelhávat, protože to není moc možné, buďto předsevzetí zrovna plní, nebo neplní.  Obecně hodně pomáhá mít více menších cílů, které nás mohou průběžně motivovat, než jeden, který se nám zdá nedosažitelný. Dále by měly být pro nás relevantní, pro analfabeta nemá smysl si dát za cíl přečíst knihu, nýbrž naučit se číst. Teď, když už máme vybrané předsevzetí a jsme motivovaní, musíme dobře pracovat se svým časem. Každý rok totiž máme k dispozici stejné množství času a tak pokud chceme něčeho dělat více, musíme si vybrat něco, čeho naopak ubereme a obráceně. Jinak se totiž dostaneme do situace, kdy nutně něco z našeho “seznamu činností” začneme “flákat”.

Abych všechny zásady shrnul: 

  1. Sami sebe namotivujte a pokud se vám to nepovede, s předsevzetím ani nezačínejte.

  2. Dělejte to jen pokud se vy sami chcete změnit.

  3. Vymýšlejte si pro sebe relevantní cíle, ideálně rozdělené na podcíle, které vás mohou motivovat a na kterých se dá sledovat váš postup. Neudělejte je moc náročné ani moc jednoduché. 

  4. Nastavte si jasný vlastní řád, který vám pomůže jich dosáhnout.

  5. Plánujte si svůj čas, za každou přidanou či prodlouženou činnost musíte nějakou ubrat či zkrátit.

Nahoru ↩